flowerbike.pl

Blog o sporcie, zdrowiu oraz oczywiście rowerach!

Zdrowie

Witaminy dla sportowców, czyli jakie?

Witaminy dla sportowców, czyli jakie?

Dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle istotna dla każdego człowieka. Ma ona dostarczać wszystkich składników pokarmowych. W przypadku sportowców jadłospis musi obfitować między innymi w witaminy i minerały. Oczywiście czasem trudno dostarczyć wszystkich pierwiastków wyłącznie z pokarmem. Trzeba byłoby zjeść ogromne ilości jedzenia. Warto w takim przypadku pomyśleć o suplementacji.

Jakie są ważne witaminy dla osób trenujących?

W przypadku sportowców zapotrzebowanie na witaminy i minerały mocno wzrasta. Istotne staje się wobec tego zapobieganie niedoborom. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wystąpieniem rozmaitych skutków ubocznych. Odbije się to niekorzystnie także na treningu. Niedostateczna ilość witamin to niestety gorsze efekty. Dochodzi do spowolnienia procesów regeneracyjnych. Spada wydolność organizmu zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Można jednak temu zaradzić, jeśli zadba się o dobrze zbilansowaną dietę. Czasem oczywiście konieczna jest suplementacja. Bardzo ważne są witaminy z grupy B, które biorą udział w metabolizmie składników odżywczych. Stoją także na straży sprawnie działającego układu nerwowego i mocnego układu odpornościowego. Witaminy z grupy B uczestniczą w rozmaitych przemianach energetycznych.

Jakie wybrać witaminy dla sportowców?

Bardzo ważna w diecie sportowców jest witamina C, która wykazuje działanie antyoksydacyjne. Chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Podczas uprawiania sportu dochodzi do ich wzmożonej produkcji, dlatego witamina C jest niezwykle istotna. Warto też wiedzieć, że poprawia ona przyswajanie żelaza. To z kolei przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu i zredukowanie uczucia zmęczenia. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który stanowi kluczowy składnik tkanki łącznej. Kolejną witaminą jest retinol lub jego wersja roślinna, czyli beta-karoten. Chodzi tutaj oczywiście o witaminę A. Najlepiej przyswaja się w postaci zwierzęcej. Wątróbka ma jej ogromne ilości, ale niestety mało osób ją spożywa. Witamina A wpływa korzystnie na narząd wzroku i mięśnie. Niweluje również wolne rodniki.

Witaminy istotne przy regularnych treningach

Witamina E jest niezwykle istotna w przypadku każdego człowieka, szczególnie sportowców. Ma silne działanie antyoksydacyjne, niszczy szkodliwe wolne rodniki. Można także liczyć na redukcję zmęczenia i przeciwdziałanie skurczom. Witamina A przyśpiesza procesy regeneracyjne i zapobiega zanikowi mięśni. Warto też pamiętać o cynku, którego nie może zabraknąć przy tworzeniu tkanki mięśniowej. Uczestniczy również w postaci syntezy insuliny, hormonu tarczycy i hormonów wzrostu. W diecie sportowca bardzo ważny staje się magnez. Ma on także wpływ na układ nerwowy. Nie można zapomnieć o wapniu, którego niedobory są bardzo groźne. Zwiększa się nawet ryzyko złamania kości. Bez odpowiedniej ilości wapnia łatwo o kontuzję. Zadbać należy także o gospodarkę sodowo-potasową. Wpływa na pośrednictwo impulsów nerwowych do mięśnie. Sód i potas przeciwdziałają zakwaszaniu organizmu. Przyspieszają regenerację potreningową.

Udostępnij