flowerbike.pl

Blog o sporcie, zdrowiu oraz oczywiście rowerach!

Zdrowie

Ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup – podstawowe informacje

Ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup – podstawowe informacje

Jedną z wielu przypadłości, na które uskarża się coraz większa liczba osób, są bóle kręgosłupa. Staje się to tak powszechnym problemem, że wielu specjalistów uznaje problemy z kręgosłupem za jedną z chorób cywilizacyjnych. Nie warto się jednak poddawać bólowi, ponieważ istnieje kilka ciekawych ćwiczeń rehabilitacyjnych, które każdy może wykonać w domu. Czy takie ćwiczenia faktycznie mogą przynieść ulgę w bólu?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Zanim przejdzie się do omawiania najważniejszych ćwiczeń rehabilitacyjnych mogących pomóc zniwelować ból kręgosłupa, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jakie są tak właściwie przyczyny pojawiania się bólu tej części ciała. Co za tym dokładnie stoi?
Jak się okazuje, za ból kręgosłupa w przeważającej większości odpowiada nieprawidłowy, siedzący tryb życia. Jeśli zwróci się na to większą uwagę, łatwo można zaobserwować, że siedzimy w pracy, w drodze do pracy, a często nawet odpoczywając w domu po niej. Zbyt mała ilość ruchu i aktywności fizycznej połączona z siedzeniem powoduje takie właśnie problemy. Wiedzieć bowiem trzeba, że dla człowieka pozycja siedząca jest nieprawidłowa. Długotrwałe pozostawanie w tej pozycji upowszechniło się dopiero w ciągu ostatnich wieków.

Ćwiczenia na rozgrzewkę

Jaki jest zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby zniwelować ból kręgosłupa wynikający z siedzącego trybu życia? Oczywiście najważniejsze jest to, aby nieco swoje życie zmienić, wprowadzając do niego więcej ruchu i aktywności. Ból ten można zwalczyć również poprzez wykonywanie codziennego zestawu specjalnie zaprojektowanych ćwiczeń. Zanim jednak przejdzie się do ich wykonywania, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej rozgrzewki.
Najlepszą formą rozgrzewki jest przeciąganie i rozciąganie całego ciała. Dobrym ćwiczeniem jest także przyciąganie w pozycji leżącej kolana do tułowia, a także leżąc na wznak przyciąganie brody do kolan. Te proste ruchy pozwolą rozgrzać najważniejsze mięśnie i przygotować je do nieco poważniejszych ćwiczeń niwelujących ból kręgosłupa.

Popularne ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup

Jeśli jesteśmy już po rozgrzewce i nasze ciało jest odpowiednio przygotowane, należy następnie przejść do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych kręgosłupa. Jakie są najlepsze propozycje w tym zakresie?
Ćwiczenia te najlepiej zacząć od odcinka szyjnego i piersiowego. W tym celu należy zacząć wykonywać ruchy głową w górę i w dół. Celem jest w tym wypadku naśladowanie przesadnego podskakiwania całego ciała. Kolejnym ruchem jest kierowanie głowy na bok z jednego barku na drugi.
Jeśli chodzi o ćwiczenia odcinka piersiowego, to zdecydowanie najprostszym ćwiczeniem jest machanie rękami. W tym celu należy wyprostować ramiona i powoli unosić je nad głowę i następnie opuszczać.
Na koniec pozostaje ćwiczenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Klasycznym ćwiczeniem tego rodzaju jest tzw. koci grzbiet. W tym wypadku należy wykonać klęk podparty i wykonywać wygięcie kręgosłupa do góry i do dołu. Drugim ćwiczeniem tego rodzaju jest wypychanie bioder do góry. Trzeba położyć się na plecach i unosić biodra do góry i je opuszczać.

Udostępnij