flowerbike.pl

Blog o sporcie, zdrowiu oraz oczywiście rowerach!

Lifestyle

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Co ma znaczenie?

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Co ma znaczenie?

Ćwiczenia wykonywane na siłowni to świetny sposób na poprawienie wyglądu swojej sylwetki, wydolności organizmu. Oczywiście nie trzeba podnosić dużych ciężarów. Na siłowni jest wiele możliwości, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Istotna staje się regularna aktywność fizyczna. Warto wypracować rutynę odwiedzania siłowni przynajmniej parę razy w tygodniu. Dużym motywatorem staje się zakup karnetu, szczególnie razem z koleżanką lub kolegą.

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni

Na siłownię może przyjść każdy, bo do wyboru są rozmaite formy aktywności fizycznej. Wiele osób kojarzy to miejsce z kulturystami, którzy chcą zbudować jak największą muskulaturę. Siłownia jest jednak dla wszystkich, początkujących i bardziej zaawansowanych, zawodowych sportowców. Zawsze należy podchodzić do treningu indywidualnie, bo każdy jest inny. Warto zadbać najpierw o zakup odpowiedniego stroju. Ma być wygodnie, co zachęca do wykonywania ćwiczeń. Wystarczy luźny strój i obuwie sportowe. Na początek nie trzeba sięgać od razu po specjalistyczne ubrania. Przydadzą się rękawiczki ochronne, aby uniknąć odcisków i zadrapań. Istotne jest także to, aby zacząć od podstaw, opanować prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Powinny zostać one dopasowane do indywidualnych możliwości.

O czym pamiętać w przypadku ćwiczeń na siłowni?

W przypadku ćwiczeń siłowych typu podnoszenie hantli należy pamiętać o tym, aby zaczynać od niewielkich obciążeń i stopniowo jest zwiększać. Bardzo ważne jest wykonanie w pierwszej kolejności rozgrzewki. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zakwasów i kontuzji. Z kolei po zakończeniu treningu świetnie sprawdzają się ćwiczenia rozciągające. Można trenować wszystkie partie mięśniowe lub każą osobno danego dnia. Siłownie mają wiele maszyn treningowych do wyboru, warto je przetestować. Istotne jest jednak, aby w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, w jaki sposób z nich korzystać. Należy poprosić kogoś z obsługi, aby wskazał, jak użytkować dany sprzęt. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia to niestety prosta droga do zrobienia sobie krzywdy, wystąpienia kontuzji.

Jak ułożyć sobie trening na siłowni?

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z siłownią, to warto zdecydować się w pierwszej kolejności na ćwiczenia wykonywane na wolnych ciężarach. Pozwala to na pobudzenie mięśni, wypracowanie właściwej techniki ruchu. W przypadku osób, które są po kontuzji, wymagają rehabilitacji, świetnym rozwiązanie staje się bazowanie na maszynach. Na ich korzyść przemawia stabilizacja układu ruchowego i mięśniowego. Istotne jest także to, aby nie robić cały czas tego samego. Mięśnie potrzebują nowych bodźców. Należy wobec tego mieć zróżnicowany trening, aby je wszystkie pobudzić. Rutyna działa również demotywująco na ćwiczącego. Najlepiej będzie uatrakcyjniać sobie aktywność fizyczną. Świetnie sprawdza się także trening dzielony. Jednego dnia można wykonywać ćwiczenia na barki, ramiona i klatkę piersiową. Z kolei następny trening będzie dotyczyć pośladków i nóg.

Udostępnij