flowerbike.pl

Blog o sporcie, zdrowiu oraz oczywiście rowerach!

Lifestyle

Buty do biegania jak wybrać?

Buty do biegania jak wybrać?

W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła świadomość w zakresie zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety czy też uprawiania sportu. Pociągnęło to za sobą wzrost popularności diet odchudzających, ale także biegania. Niestety pomimo tak dużej popularności tego sportu nadal wielu początkujących biegaczy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego obuwia do biegania. Buty do biegania jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Dlaczego bieganie jest tak popularne?

Z jakiego powodu to właśnie bieganie cieszy się tak dużą popularnością? Jakie korzyści płyną z uprawiania tego sportu i co on konkretnie daje?
Najważniejszą zaletą biegania jest to, że sport ten można uprawiać właściwie wszędzie. Nie trzeba mieć specjalnego miejsca do treningów, sprzętu czy też wykupywać karnetu na siłownię — biegać można po lesie lub w okolicy swojego domu.
Kolejną olbrzymią zaletą jest to, że biegać może właściwe każdy. Do uprawiania tego sportu nie trzeba mieć konkretnego wieku czy też odpowiedniej kondycji. Wystarczy tylko właściwie dozować sobie wysiłek.

Dlaczego powinno się mieć dobrze dobrane buty?

Bardzo dużą korzyścią dla każdego biegacza jest to, że sport ten nie wymaga specjalnie dużych nakładów finansowych, jeśli chce się rozpocząć jego uprawianie. Nie trzeba mieć odpowiedniego sprzętu czy też odzieży. Tak naprawdę jedyną naprawdę ważną sprawą jest to, aby posiadać wysokiej jakości, dobrze dobrane buty do biegania.
Z jakiego powodu to właśnie obuwie jest tak ważne? Biegając w nieodpowiednim, źle dobranym obuwiu niezwykle łatwo można doznać kontuzji. Zwykłe codzienne buty nie tylko nie zapewniają właściwego podparcia stopom, lecz również nie chronią ich podczas biegu. Ryzyko złego postawienia stopy jest naprawdę wysokie, a to oznacza oczywiście nawet możliwość jej skręcenia.

Czym kierować się podczas wybierania butów do biegania?

Od czego trzeba zacząć wybieranie butów do biegania? Jak można się bez trudu domyślić, zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby miały one odpowiedni rozmiar. Jest to sprawa absolutnie kluczowa i podstawowa, która zapewniać będzie wygodę i poprawną pracę obuwia.
Kolejną niezwykle ważną sprawą jest to, aby dobrać buty pasujące do sposobu stawiania stopy. W zależności od tego, czy staw skokowy odchyla się na prawo lub lewo, powinno się wybierać inne buty. Oczywiście są osoby, u których staw skokowy jest stabilny i nie odchyla się w żadnym kierunku.
Bardzo ważnym elementem butów do biegania jest ich podeszwa. W zależności od tego, na jakiej nawierzchni głównie będzie się biegało, powinna się ona charakteryzować inną budową. Warto więc zastanowić się podczas zakupów, czy treningi będzie się realizowało głównie w mieście na asfalcie lub chodniku, czy też na luźnej nawierzchni w lesie lub parku.
Na sam koniec zwrócić trzeba jeszcze uwagę na stopień amortyzacji butów. W tym wypadku jest to kwestia bardzo indywidualna, lecz lepiej podczas zakupu przymierzyć kilka różnych modeli i samemu ocenić, które rozwiązanie będzie wygodniejsze.

Udostępnij