flowerbike.pl

Blog o sporcie, zdrowiu oraz oczywiście rowerach!

Dieta

Dieta keto – efekty i właściwości. Na czym polega i dla kogo będzie najkorzystniejsza?

Dieta keto – efekty i właściwości. Na czym polega i dla kogo będzie najkorzystniejsza?
dieta keto

Dieta keto to inaczej dieta ketogeniczna. Ostatnio staje się coraz popularniejsza. Coraz częściej można przeczytać w Internecie o jej właściwościach. Nierzadko spotyka się w środowisku dietetycznym oraz sportowym osoby mówiące: “Dieta keto? Efekty są piorunujące. WIele jest opinii mówiących, że to najlepszy sposób na schudnięcie. Czy rzeczywiście? 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Czym jest i na czym polega dieta ketogeniczna?
  • Jakie produkty jeść?
  • Jakie korzyści przynosi dieta ketogeniczna?
  • Dlaczego najciężej jest zacząć?

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

W skrócie w diecie keto chodzi po prostu o to, by jak najbardziej ograniczyć węglowodany, czyli cukry w organizmie. Zamiast nich dostarcza się większe ilości tłuszczów i białek. Czytając to może pojawić się pytanie, jak w takim razie ma to pomóc zrzucać tkankę tłuszczową?

Wbrew pozorom to właśnie cukry, a nie tłuszcze najbardziej powodują tycie.

Otóż chodzi o osiągnięcie stanu tzw. ketozy. Jest to specyficzny stan metaboliczny, spowodowany przez niski poziom węglowodanów.  Na ogół to z nich organizm dostaje energię. W stanie ketozy natomiast zaczyna w tym celu spalać tłuszcze, co powoduje z kolei spadek tkanki tłuszczowej.

Co jeść?

Na pewno należy zrezygnować z rzeczy zawierających cukry. Słodycze, czy alkohol, ale także ziemniaki, ryż, pieczywo, a także owoce nie są pożądane. 

Tłuszcze, mimo, że potrzebne w diecie ketogenicznej, różnią się od siebie. Przede wszystkim najlepsze są te nienasycone. Warto zwrócić uwagę choćby na oleje z oliwek. Warzywa również są bardzo istotne. W diecie ketogenicznej zaleca się spożywanie głównie zieleniny. Chodzi przykładowo o sałatę, rukolę, czy szpinak. Ważne jest też, aby spożywać produkty zawierające białko. Sprawdzą się tu jaja, mięsa i ryby.

Dieta keto – efekty

dieta keto efekty

Przede wszystkim ketoza sprzyja chudnięciu. Jest więc skuteczny sposób dla osób chcących zrzucić parę kilo. Okazuje się także, że osoby chore na cukrzycę insulinooporną oraz mające wysokie ciśnienie mogą na niej skorzystać. Dieta ketogeniczna może zmniejszać insulinooporność oraz ciśnienie krwi. Istnieją także opinie, że ma dobroczynny wpływ w przypadku epilepsji. 

Dieta ketogeniczna działa również oczyszczająco. Pozwala pozbyć się wielu toksyn z organizmu. Jest to więc dobry pomysł na tzw. detoks.

Najtrudniejszy jest początek

Gdy nasz organizm przestaje dostawać węglowodany, musi przełączyć się w tryb pobierania energii z tłuszczów. Jest to dla niego przez pierwsze kilka dni sytuacja szokująca. Objawia się to zmęczeniem i ogólnym osłabieniem.  Z tego powodu najtrudniej jest zacząć. Wiele osób próbujących diety ketogenicznej poddaje się po pierwszym tygodniu. Gdy jednak wytrzyma się początkowe trudności, organizm zacznie znowu dostarczać sobie energii i samopoczucie powinno wrócić do normy. 

Podsumowanie: Dieta keto – efekty, jak zacząć, co jeść?

Dieta ketogeniczna to odrzucenie cukrów na rzecz białka i tłuszczów. Ciężko może być się przestawić. Całkowita rezygnacja ze słodkiego napoju lub batonika to czasem nie lada problem. Szczególnie na początku. Warto jednak to zrobić, gdyż wynika z tego szereg korzyści zdrowotnych. Najważniejsze to nie poddawać się i skupić na efektach!

Udostępnij