flowerbike.pl

Blog o sporcie, zdrowiu oraz oczywiście rowerach!

Sport

Ćwiczenia na triceps z hantlami – co warto wiedzieć?

Ćwiczenia na triceps z hantlami – co warto wiedzieć?

Triceps to jeden z tych mięśni, o których wielu początkujących na siłowni zapomina. Najczęściej oczywiście ćwiczony jest biceps, lecz jeśli chce się mieć pięknie umięśnione ramiona, należy mieć na uwadze także pozostałe mięśnie. Jakie są najlepsze ćwiczenia na triceps z hantlami, które można wykonywać nie tylko na siłowni, lecz także w domowych warunkach?

Triceps — podstawowe informacje

Jeśli chce się efektywnie ćwiczyć i poprawić wygląd tricepsów, trzeba się najpierw nieco o nich dowiedzieć. Zdobycie podstawowych informacji na temat tych mięśni pozwoli zastosować lepsze i efektywniejsze ćwiczenia.
Jak nazwa sama wskazuje, triceps składa się z trzech głów, czyli długiej, środkowej i bocznej. Jest to bardzo duży mięsień, który odgrywa kolosalną rolę w przypadku każdego ruchu pchania, więc ma duże znaczenie np. podczas wyciskania sztangi. Jest on niezwykle istotny podczas rozbudowy pozostałych mięśni.

Dlaczego powinno się ćwiczyć triceps?

Z jakiego konkretnie powodu powinno się poświęcać dużo czasu na ćwiczenia tricepsów i je rozwijać? Jak już zostało to wspomniane na samym początku, odgrywają one ogromną rolę w przypadku każdego ruchu wypychającego, więc ich duża siła pozwala rozbudować pozostałe mięśnie np. klatki piersiowej. To jednak niejedyna zaleta dobrze rozwiniętych tricepsów.
Jak się okazuje, tricepsy mają bardzo duże znaczenie, jeśli chce się posiadać pięknie zarysowane i dobrze zbudowane ramiona. Co więcej, to właśnie ten mięsień w przeważającej części odpowiada za siłę całego ramienia, więc każdemu powinno zależeć, aby był możliwie jak najmocniejszy. Dobrze rozwinięty triceps to także znaczne zmniejszenie ryzyka powstawania kontuzji innych mięśni. Posiada on bowiem funkcję stabilizującą ramię, dzięki czemu zmniejsza ryzyko np. nieprawidłowej jego pozycji.
Podsumowując, dobrze rozwinięty triceps nie tylko poprawia wygląd sylwetki i ułatwia wykonywanie codziennych czynności, lecz także minimalizuje ryzyko kontuzji i pomaga rozwijać inne mięśnie.

Najlepsza ćwiczenia na triceps

Skoro wiadomo już, dlaczego ćwiczenie tricepsów jest tak istotne, warto się teraz dowiedzieć, jak konkretnie można to robić. Jakie są zatem najlepsze ćwiczenia, aby rozwijać te mięśnie?
Jak się okazuje, zdecydowanie najlepiej do ćwiczenia tych mięśni wykorzystywać po prostu hantle z odpowiednio dobranym obciążeniem. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń tego rodzaju jest francuskie wyciskanie w pozycji siedzącej. Żeby je wykonać, należy usiąść na krześle na samej jego krawędzi. Celem jest uniesienie hantli w wyprostowanej ręce, a następnie opuszczanie jej zbliżając hantle do łopatek. Inną wersją tego ćwiczenia jest wyciskanie jednej hantli, trzymając ją oburącz.
Rewelacyjnym ćwiczeniem na te mięśnie jest również wyciskanie hantli w opadzie tułowia. W tym wypadku należy oprzeć się jedną dłonią i kolanem o ławkę. W przeciwległej ręce trzeba trzymać hantel i wykonywać ćwiczenie zbliżając obciążenie do pasa. Jest to doskonały sposób na rozwinięcie tricepsów, ponieważ aktywuje aż trzy głowy tego mięśnia.

Udostępnij