flowerbike.pl

Blog o sporcie, zdrowiu oraz oczywiście rowerach!

Sport

Co dają ćwiczenia na barki z hantlami?

Co dają ćwiczenia na barki z hantlami?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, o czym niestety wiele osób zapomina. Nic dziwnego, że pojawiają się różne skutki uboczne. Warto wobec tego znaleźć przynajmniej pół godziny dziennie i poświęcić je na ruch. Najlepiej uprawiać sport na świeżym powietrzu, ale zła pogoda nie powinna stanowić wymówki do siedzenia w domu. Ćwiczenia można wykonywać wszędzie, wystarczy chcieć i przystąpić do działania.

Pora na ruch

Bark jest największym stawem, bardzo ruchomym. Jeśli ktoś ma z nim problem, to niestety odbija się to niekorzystnie na codziennym funkcjonowaniu. Bez sprawnie działającego barku nie można nawet właściwie ustawić ręki. Niestety barki często ulegają kontuzjom. Oczywiście można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia w przypadku regularnych ćwiczeń. Ważne jest to, aby były one wykonywane we właściwy sposób. Dobra technika to podstawa w celu uniknięcia kontuzji. Warto regularnie wykonywać ćwiczenia na barki, które umożliwiają trenowanie mięśni naramiennych. Dobrym pomysłem będzie sięganie po hantle, które umożliwiają wykonywanie zróżnicowanego treningu, zaangażowanie wielu mięśni jednocześnie. Trzeba zacząć od niewielkich obciążeń i stopniowo je zwiększać.

Ćwiczenia na barki z hantlami

Ćwiczenia na barki z hantlami to świetna opcja dla każdego, nawet jeśli ktoś zdecyduje się na niewielkie obciążenie. Istotne staje się bycie w ruchu, angażowanie mięśni. W przypadku hantli każda kończyna pracuje jednakowo. Warto od razu zaznaczyć, że nawet przy parokilogramowych obciążeniach zawsze powinno się rozpocząć od rozgrzewki. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji. Mięśnie powinny zostać najpierw rozgrzane, co zapobiega zakwasom. Do treningu warto przygotować się zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Wystarczy zaledwie kilka minut na aktywizowanie grupy mięśniowej i stawów, aby były gotowe do ćwiczeń siłowych z hantlami. Można wykonywać je w różnych pozycjach, czyli pozycji stojącej, siedzący, leżącej. Popularne jest odwodzenie ramion w bok, wyciskanie nad głową, unoszenie ramion w przód. Można także robić wznosy ramion w bok w opadzie tułowia.

Co warto mieć na uwadze?

Nie trzeba kupować klasycznych hantli w celu rozpoczęcia ćwiczeń. Można zrobić je samodzielnie przy wykorzystaniu butelek po napojach i wody. Do wypełnienia pojemników świetnie nadaje się także piasek. W sprzedaży znajdują się również 5-litrowe baniaki. Będzie to dodatkowe obciążenie. Jeśli ktoś chce uniknąć bolesnych kontuzji ze strony barku, to powinien go regularnie trenować i rozciągać. Świetnie sprawdzają się do tego ćwiczenia z hantlami. Nigdy nie powinno się jednak przystępować do wykonywania nagłych ruchów bez wcześniejszego zadbania o rozgrzanie ciała, bo może dojść w takim przypadku do uszkodzenia mięśni i stawów. Jeśli ktoś rozpoczyna swoją przygodę z treningiem siłowym, to zawsze warto skorzystać z fachowej porady. Świetną opcją będzie wizyta u fizjoterapeuty, który stosuje indywidualne podejście. Przygotuje on optymalny plan treningowy. Będzie dopasowany do potrzeb i możliwości danej osoby.

Udostępnij